Сотні метрів живих грошей
Супутникові «тарілки» над хатами-руїні 

ПО ДОРОЗІ взяли і підвезли «місцевого Газда» - жителя села Поляниця пана Петра (так він представився). Попутник виявився балакучий, без угаву розповідав про сільську «курортної» життя.

Після появи «Буковеля» ціна землі в Поляниці виросла в 400 разів - з 50 доларів за сотку до 20 тисяч. Багато селян, які вдало розпродали земельні наділи, в один момент стали багатіями і з кінських возів пересіли на розкішні джипи. Однак зберегти звалилося добро зуміли одиниці. В основному ті, хто відразу вклинився в курортний бізнес - побудував для туристів приватні садиби, міні-готелі, бари, ресторани, пункти прокату лижного спорядження.

- Більшість же селян гроші розтринькали, прогуляли, пропили, - розповідав Петро. - І зараз вколюють за копійки на «Буковелі» охоронцями, продавцями, підсобними робітниками. А про поплили капіталах нагадують тільки супутникові «тарілки» над хатами-руїні.

Перше, що вражає на «Буковелі» - його масштаби. Перед нами ціле курортне місто з сучасними готелями, ресторанами, кафе, магазинами, аптеками, багатоповерховими автомобільними парковками, мережею підйомників і лижних трас. А навколо панує краса. Величний карпатський ліс, сліпучо-білі гірські вершини ...

Восторг проходить після спілкування з курортним охоронцем. Ми попросили його пояснити, як проїхати до оглядового підйомника. Вусатий, одягнений в чорний комбінезон сторож, дихнувши густим перегаром, направив нас, як виявилося, абсолютно в інший бік.

Багатим - все, бідним - економія

СКОРИСТАТИСЯ один раз підйомником коштує тут 26 гривень. Абонемент на двогодинне катання обійдеться в 91 гривню, на півдня - 160, на весь день - 273 гривні. Однак ці розцінки поширюються лише на будні дні. У вихідні та свята тарифи ще вище - в середньому на 20-30 відсотків.

Те ж і з орендою інвентарю. Приміром, прокат лиж (плюс черевики і палки) в будній день коштує від 75 до 190 гривень, у вихідні - від 90 до 235 гривень,
у свята - від 105 до 325 гривень.

Заможних курортників ціни на лижне катання не бентежать, бо це ніщо в порівнянні з іншими витратами - на проживання (добові ціни на готельні номери коливаються від 300 гривень до 12 тисяч), ресторанне харчування, відпочинок та розваги, відвідування SPA-салонів зі всілякими лазнями і масажами, казино, дискотек, концертів, хутряних бутиків.

Біля кафе швидкого харчування зустріли групу студентів з Київського політеху. Хлопці розповіли, що «лижні» абонементи придбали влітку і отримали знижку до 50 відсотків. Житло зняли в селі Микуличин (від курорту це 25 кілометрів) у приватній садибі селянської за 50 гривень з людини. У «Буковель» добираються або маршрутками, або автостопом. З собою беруть продукти для бутербродів, а в курортних кафе намагаються купувати тільки чай і каву.

Проти «крутого брухту» немає прийому

КУРОРТНІ рятувальники повідали про найбільш проблемних туристах. У першу чергу це ті, хто неадекватно оцінює свої здібності, лижною технікою володіє погано, але для катання вибирає складні траси. На гірських схилах такий відпочиваючий перетворюється на «літаючий лом». Вниз мчить по прямій, не вміючи ні гальмувати, ні повертати, ні маневрувати, і на великій швидкості збиває всіх, хто попадеться на шляху. «Ломов» намагаються виловлювати і карати лижні патрулі, які складаються із співробітників курорту. В якості штрафних санкцій використовується блокування абонемента на катання. Спочатку - на одну годину, якщо ж порушник попався вдруге, - на цілий день.

Однак застосувати «штраф» вдається далеко не завжди. Найгірше, коли доводиться мати справу з «крутим ломом» - заможним, впливовим порушником. Такі туристи на зауваження лижного патруля реагують стандартною фразою: «Я заплатив гроші і буду їздити як хочу і де хочу».

За офіційними даними, з початку гірськолижного сезону (з листопада 2010 року) на трасах «Буковеля» травмувалися більше чотирьохсот чоловік, четверо туристів від отриманих травм загинули. Розповідь про цю найгострішу проблему - у наступній публікації.

Івано-Франківська область.


Автор: Віктор КОРНІЄНКО.



Джерело: http://rg.kiev.ua/page5/article20573
Категорія: Буковель | Додав: Transfer-do-Karpat (23.02.2011)
Переглядів: 858 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]