Неділя, 22.04.2018, 18:05

Трансфер до Карпат Яремче Буковель Драгобрат

Категорії розділу
Гірськолижні курорти Європи [8]
Огляд найпопулярніших зимових курортів
Буковель [8]
Буковель-гірськолижний курорт №1 в Україні
Карпати [17]
Закарпаття [7]
Історії та легенди про походження географічних назв [4]
Відпочинок [7]
Яремче [3]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

Каталог статей

Головна » Статті » Яремче

Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Яремчі
Дерев’яні хрещаті церкви є візитною карткоюЯремчанщини, невичерпним джерелом мистецького натхнення, а також знаком незнищенності національного духу та відданості Христовій вірі. Невеликий за розмірами дерев’яний однокупольний храм Успіння Пресвятої Богородиці в місті Яремчі увінчує широку поверхню пагорба і чітким силуетом вимальовується на тлі лагідних обрисів невисоких гір.


У Шематизмі Станіславської єпархії за 1912 рік читаємо, що церква в Яремчі збудована і посвячена в 1911 році, число греко–католиків – 687. З часопису «Руслан» від 2 серпня 1901 року довідуємося, що тут з 1896 року функціонувала одноіменна богослужебна каплиця цієї конфесії.
Церква зведена за сприяння пароха села Дори, радника єпископської консисторії отця Григорія Громадки (1836 – 1912), який отримав священство з рук митрополита Г. Яхимовича і був інституйований на парафії в 1898 році. Будову вели майстри з Космача. Дерево з громадського лісу возили волами місцеві жителі, зокрема Данило Годованець.

Невелика двохярусна дзвіниця збудована пізніше, в 1938 році. Вона підкреслено функціональна, але саме своєю простотою підсилює чіткі контури храму. Одним з будівничих дзвіниці був місцевий житель В. Бабчук.Автор книги «Сакральна різьба по дереву в Галичині ХІХ – першої половини ХХ століть» Р. Одрехівський стверджує, що іконостас церкви Успіння Пресвятої Богродиці в місті Яремчі є оригінальним зразком статичної іконостасної стіни без отвору над намісним ярусом др. пол. ХІХ – початку ХХ ст. Основні мотиви плоскорізьби – великі і малі ромби на планках царських воріт, розети на пілястрових підставках під колонками намісного ярусу, прикрашені рослинним мотивом. Декор, яскрава поліхромія, зокрема вживання червоної барви, характерні для Гуцульщини початку ХХ століття.У вівтарній частині збережені ікони («Успіння Пресвятої Богородиці», «Євангелісти Лука та Іоан» та ін.). виконані методом випалювання та різьби вчителем І. Свищуком (1884 – 1944) з Дори. Престіл церкви виготовлений в 1914 році на пожертвування Марії та Івана Филиповичів зі Львова. Різьблений кивот у формі однокупольної церкви зробив член НСХУ І. Ткачик з Микуличина. Церкву прикрашають різьби знаного майстра народної творчості І. Брустурняка. Є тут і оригінальні роботи з мотивами хреста (зокрема, широка рама до ікони «Ісус Христос - добрий пастир»), виготовлені яремчанцем М. Клим’юком.

Протягом десятків років яремчанська церква була дочірньою сакральною спорудою храму Чуда св. Архистратига Михаїла в Дорі. У 1913 – 1927 роках в церкві Успіння Пресвятої Богородиці проводив святі Літурії відомий церковний і громадський діяч Станіславщини о. М. Ганушевський. Згодом адміністратором церкви став о. Євстахій Шмериковський (1864 – 1947). У 1943 – 1945 роках душпастирську працю в Яремчі проводив єрм. Мартин – Михайло Мартинюк (1908 – 1945). Потім на духовній ниві трудився в Яремчі єрм. Мирон Деренюк (1885 – 1976), який отримав священство з рук єпископа Теодора Ромжі в 1946 році. Збереглась метрична книга народжень яремчанської церкви, де велися записи з 1913 по 1939 рік.

У радянські часи церква Успіння Пресвятої Богородиці була закритою, іконостас задрапований чорним плюшем, хоча інколи використовувалася для поминальних відправ. Мовчав церковний дзвін, та люди вірили і відстояли храм для прийдешніх поколінь. Коли влада закрила монастир св. прор. Іллі в Дорі, в скромній садибі Івана Клим’юка в Яремчі протягом 11 років мешкали монахи, тут же нелегально відправлялись св. Літургії. Єрм. Мирон і єрм. Порфирій промовляли до вірних словами Христового Євангелія, скріплюючи їхні духовні сили у перемозі добра над злом. Незважаючи на погрози, штрафи від влади, конфіскацію церковних книг і речей, навіть арешти, монахи та брати ревно трудилися на Божій ниві в ті нелегкі часи. Божа сила Провидіння і щира молитва до Небесної Матінки не раз захищали їх в загрозливих ситуаціях.

У період переслідування УГКЦ проводились підпільні Літургії, священики сповідали, хрестили, вінчали в оселях яремчанців Михайла і Тетяни Голінеїв, Михайла і Марії Оcтап’юків, Івана Федорчука, Дмитра Хром’янчука, Івана Клим’юка, Анастасії Мандзяк. Вірним доводилося переносити переслідування та інші біди поряд зі священиками.
Підпільно проводив Богослужіння та консультував майбутніх священиків в Яремчі Осип Гірняк (1902 – 1979), професор забороненої духовної семінарії в Івано–Франківську, людина незламної волі і високого почуття обов’язку.

Сьогодні отець Мирослав заснував при церкві недільну школу «Жива вервиця», приділяє багато уваги підростаючому поколінню, бо діти, як він підкреслив, - це наше майбутнє, надія як церкви, так і українського народу. У храмі, століття якого ми відзначаємо, відновлено фасад, впорядковано подвір’я, ведуться інші масштабні роботи. Сотрудниками церкви Успіння Пресвятої Богородиці є отці П. Сименич і А. Цеслів.

Господнє слово, мовлене священиками, завжди проникало в серця яремчанців і кликало їх до служіння Богові та Україні. Як сказав святий Єронім: «Хто не був у ковчезі Ноя, той мусив у потопі загинути. Хто поза Церквою споживає великоднього агнця, не буде святим». Жителі Яремча і гості міста радо переступають поріг столітнього храму, який був збережений у вогні двох світових воєн і вистояв у період войовничого атеїзму. Вони приходять, щоб щиро помолитись Творцеві за всі уділені ласки Господні.

Світлана ФЛИС,
ст. наук. працівник музею етнографії та
екології Карпатського краю, м. Яремче
yaremche.org

Джерело: http://yaremche.org
Категорія: Яремче | Додав: Transfer-do-Karpat (26.08.2011)
Переглядів: 826 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]